Enerji Verimliliği Yönetimi

Endüstriyel işletmelerde üretim kalitesini en verimli seviyede tutmak, hizmet veya ürün başına düşen enerji miktarını azaltma durumunu enerji verimliliği olarak tanımlayabiliriz. Yükselen ısı olarak iş ortaklarımızın özellikle ısıtma ve üretimde kullandıkları yakıcı sistemlerin enerji verimliliği üzerine 98 senesinden bu yana özveri ile çalışmaktayız.

Enerji verimliliği firmaların çalışma kalitesini etkilediği gibi doğaya salınan zararlı gazların kontrolü için de mutlaka düzenli olarak yetkili bir firma tarafından kontrol edilmesi gereken bir unsurdur. İstenen enerjiye ulaşmak için bilinçsizce yapılan cihaz üzerindeki ayarlar fazla yakıt tüketimine ve dolayısıyla fazla karbon salınımına sebep olur. Böyle bir durumda firmaların hem yakıt masrafları artar hem doğa kirletilir hem de Çevre Bakanlığı tarafından belirlenen baca gazı miktarı aşılmış olacağından cezai işlem uygulanabilir.

Yükselen ısı olarak firmalara tavsiyemiz, enerji verimliliğini sağlamak adına yakıcı cihazlarının bakımlarının kullanım süresine göre senede en az 1 kere bakımlarının yaptırılmasıdır. Ancak mekanik bakım tek başına yeterli değildir. Baca gazı analizi ile verimli yanma olup olmadığı kontrol ettirilmeli ve bozulan ayarlar düzeltilmelidir.

Yakıcı cihazların bünyesinde yer alan elektronik ve mekanik cihazlar her ne kadar uzun ömürlü olsa da yanmayı bozabilecek durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple mekanik bakımın yanı sıra baca gazı analizleri de senede 2 kere mutlaka yaptırılmalıdır.

Açık alev ve kapalı alev sistemlerine göre enerji verimliliği çalışmaları farklı şekillerde yönetilmektedir. Sisteminize uygun enerji verimliliği çözümleri için bize ulaşın.